Obudowa ścian i dachów hal

Obudowy ścian zewnętrznych i dachów budynków halowych są przegrodami ograniczającymi i chroniącymi obiekt przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych (opadów, wiatru, temperatury) oraz np. pyłów. W skład obudów wchodzą oprócz płytowych elementów osłonowych także świetliki, okna, wrota i drzwi. Omówiono rozwiązania konstrukcyjne pokryć dachowych, osłon ściennych oraz świetlików dachowych. Stosowane w halach okna, wrota i drzwi przyjmuje się według rozwiązań konstrukcyjnych producenta danych wyrobów. Ościeżnice tych elementów łączy się ze słupami i ryglami konstrukcji wsporczej ścian zewnętrznych, często za pośrednictwem dodatkowych belek i wsporników. W lekkich ścianach osłonowych muszą być stosowane dostatecznie sztywne i trwałe ościeżnice (najczęściej stalowe profilowane na zimno). Drzwi, a zwłaszcza bramy w budownictwie przemysłowym wymagają ościeżnic o specjalnej konstrukcji, dostosowanej do rozmiarów otworu, materiału konstrukcyjnego bramy, sposobu i kierunku otwierania. Współczesne rozwiązania konstrukcyjne bram podnoszonych (z aluminium i tworzyw sztucznych) umożliwiają optymalne wykorzystanie powierzchni, mechaniczne podnoszenie i opuszczanie bramy, dobrą izolacyjność termiczną i szczelność. Rodzaj stolarki okiennej i drzwiowej jest określony w projekcie architektonicznym.

Dobór materiału płyt osłonowych ścian i dachów oraz stolarki okiennej należy poprzedzić analizami cieplno-wilgotnościowy mi oraz akustycznymi proponowanych przegród budowlanych. Trzeba w tym przypadku brać pod uwagę nie tylko oddziaływanie środowiska zewnętrznego, ale również technologię produkcji w projektowanym obiekcie. Dotyczy to również analizy oświetlenia wnętrza (dobór wymiarów okien i świetlików) w aspekcie wymagań funkcjonalnych hali.

We współcześnie projektowanych budynkach halowych na ściany i dachy jako elementy osłonowo-konstrukcyjne stosuje się przede wszystkim blachy fałdowe, a także kasety ścienne, płyty fasadowe oraz płyty warstwowe. Istnieje wiele rozwiązań konstrukcyjnych talach obudów (nieocieplone, ocieplone o różnych parametrach cieplno-wilgotnościowych). Warstwy obudowy projektuje się indywidualnie lub korzysta z typowych rozwiązań (proponowanych w katalogach dostarczanych przez producentów tych wyrobów).

Płyty warstwowe są gotowymi prefabrykatami mocowanymi do konstrukcji wsporczej obudowy. Nie wymagają one żadnych dodatkowych warstw, np. izolacji przeciwwodnych, natomiast muszą być bardzo starannie montowane.

O powszechnym stosowaniu we współczesnym budownictwie stalowych blach fałdowych i płyt warstwowych zdecydowały głównie ich mały ciężar własny (co wpływa na obniżenie zużycia stali), walory estetyczne, krótki i łatwy montaż oraz walory technologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *