Płyty warstwowe
Współcześnie produkowane płyty warstwowe są kompletnie wykończonymi prefabrykatami, stosowanymi jako osłony ścienne i dachowe budynków oraz hal.
Oprócz roli osłonowej i konstrukcyjnej (przenoszenie obciążeń od śniegu i wiatru) płyty te spełniają wymagania cieplno wilgotnościowe, akustyczne oraz w zakresie szczelności przed deszczem i pyłem. W tym przypadku jest zbyteczne stosowanie dodatkowych warstw izolacji termicznej i osłony przeciwwodnej.
Przykłady konstrukcji płyt warstwowych: 1 – okładzina zewnętrzna, 2-okładzina wewnętrzna, 3-warstwa izolacyjna.
Płyty warstwowe są zbudowane z okładzin zewnętrznej i wewnętrznej oraz rdzenia z materiału o dużej izolacyjności termicznej. Wszystkie trzy warstwy są połączone w jedną całość (kompaktową osłonę). Okładziny płyt warstwowych wykonuje się z blach stalowych, aluminiowych anodowanych ałbo włókna szklanego z żywicą poliestrową. Najczęściej są to blachy metalowe gładkie (rys. a) lub z tzw. płytkimi przetłoczeniami podłużnymi (rys. b i c) albo żebrami (rys. d). Zadaniem przetłoczeń i użebrowań płyt jest zwiększenie stateczności lokalnej cienkościennych okładzin i nośności ustroju. Na elementy te stosuje się blachy stalowe grubości około 0,5-0,7 mm obustronnie ocynkowane i pokryte na zewnątrz poliestrową powloką lakierniczą lub laminatem PVC. Okładzinowe blachy aluminiowe w takich płytach są grubości 0,7-0,8 mm.
Wewnętrzna (środkowa) warstwa płyt, czyli jej rdzeń, pełni funkcję przede wszystkim izolacji termicznej. Najczęściej na rdzeń płyt warstwowych stosuje się samogasnący styropian lub niepalną, laminowaną wełnę mineralną, które są przyklejane do zewnętrznych gładkich okładzin, a także samogasnący, spieniony (sztywny) poliuretan. Spieniony poliuretan przykleja się do okładzin zewnętrznych w trakcie procesu technologicznego i tworzy sztywny rdzeń płyty warstwowej. Grubości rdzeni płyt warstwowych wynoszą od 50 do 250 mm i zależą od wymaganych właściwości termicznych osłony.