Schematy konstrukcji świetlików z wykorzystaniem rygli dachowych: 1 – oszklenie, 2- wiązar płaski, 3- wiązar przestrzenny, 4 – płatew pełnościenna, 5- płatew kratowa, 6— podpora.
Oświetlenie górne obiektu można uzyskać, stosując odpowiednio zaprojektowaną dachową konstrukcję nośną przekrycia hali. Przykłady takich rozwiązań pokazano na rysunku.
W obiektach o stromych dachach wnętrza można doświetlać, rozmieszczając przeszklenie bezpośrednio w połaci dachowej (rys. a-d). W przypadku nachylenia połaci dachu pod kątem mniejszym niż 45° takie rozwiązanie jest niewskazane z uwagi na osadzanie się brudu i pyłów, zaleganie śniegu przez okres zimy, trudności związane z uzyskaniem odpowiedniej szczelności przeciw przenikaniu wody z dachu oraz znacznie większy współczynnik przenikania ciepła przez przegrodę szklaną niż przez płyty pokrycia dachu.
W hali pokazanej na rys. e pokrycie dachowe jest rozmieszczone na różnych poziomach, a pionowe, poprzeczne do osi podłużnej obiektu przeszklenie leży w płaszczyźnie kratowych dźwigarów dachowych. Pokrycie dachowe jest umieszczone na płatwiach, które w sposób przemienny są układane na pasach górnych i dolnych wiązarów kratowych. Każdy blok z dwóch wiązarów dachowych wymaga oddzielnego stężenia połaciowego poprzecznego i pionowego podłużnego (rys.g i h). Płaskie kratowe dźwigary dachowe mogą być również pochylone (rys.h, j) i wówczas przeszklenie poprzeczne jest nachylone względem połaci dachu. Podobny efekt uzyskuje się, stosując przestrzenne dźwigary kratowe o przekrojach trapezowym (rys. k) lub trójkątnym (rys. i).