Mocowanie szyb do szczeblin świetlików

tmp28d5-1Szczegół mocowania szyb do szczeblin świetlików z zastosowaniem kitu miniowego: 1 – szkło zbrojone, 2 – kit miniowy, 3 – kołek stalowy ∅4 mm.

Świetliki o stalowej konstrukcji są oszklone szkłem gładkim lub zbrojonym. Na rysunku pokazano szczegóły mocowania szyb do szczeblin świetlików z użyciem kitu miniowego. W celu umożliwienia odkształceń termicznych talie szklane powinny być krótsze o około 6 mm od stalowej konstrukcji wsporczej w świetle. Ponadto powinny one leżeć na poduszkach z kitu miniowego, nie dotykając stalowej konstrukcji wsporczej i stalowych kołków zabezpieczających.

tmp28d5-2Szczegół mocowania szyb do szczeblin giętych na zimno: 1 – szkło zbrojone, 2 – szczeblina z blachy giętej na zimno, 3— sznur konopny smołowany, 4 – papa bitumiczna, 5 – stalowa listwa dociskowa, 6 – śruba M8; 7- nakrętka M8; 8 – mostek, 9- kołpak plastikowy.

Na rysunku  pokazano szczegół mocowania szyb z zastosowaniem uszczelek, listwy dociskowej i łączników śrubowych. W tym przypadku zastosowano szczeblinę giętą z blach na zimno o odpowiednio ukształtowanym przekroju poprzecznym. Talie szklą opierają się na szczeblinach za pośrednictwem podkładki ze smołowanego sznura konopnego. Szkło w szczeblinach mocuje się, stosując listwę dociskową i specjalny łącznik śrubowy. Stalowe elementy świetlika są ocynkowane, śruba jest chroniona przed korozją kołpakiem z tworzywa sztucznego.

Tradycyjne świetliki o konstrukcji stalowej oszklone szybami mają dużą masę własną. Takie rozwiązania górnego oświetlenia hal są ciężkie, mało estetyczne, nieekonomiczne, a także sprzyjają niekorzystnemu obciążeniu wiatrem i powstawaniu worków śnieżnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *